پرینت

بهینه سازی مصرف سوخت در مرغداری ها


ديوارهای مرغداری ها:
با توجه به سطح بالاي ديوارها در يك سالن پرورش و با توجه به نقش مهم آنها در کمک به حفظ گرماي سالن و جلوگيري از اتلاف حرارتي در زیر به نكاتي درمورد آن اشاره مي گردد:
1- ديوارهاي چوبي سبك، ارزان و عايق هستند و جهت رفع مشكلات آنها بهتر است چوب با مواد نگهدارنده و ضد رطوبت كاملاً اشباع و در سطح داخلي از يك لايه آلومينيوم استفاده شود.
2- ديوارهاي از جنس بلوك های سيماني مخصوص مناطق گرمسير يا سردسير هستند و حد فاصل بلوک ها برای عایق بندی با ملات پر نمي گردد و هوا در آن نقش عايق دارد.
3- ديوارهاي چند لايه (ساندويچي) كه بصورت پيش ساخته تهيه مي شوند بدليل استفاده مواد عايق گرما و رطوبت مانند پشم شيشه، يونوليت، پلاستيك و اسفنج فشرده ديوارهاي مناسبي جهت كاهش اتلاف حرارتي در سالن محسوب می گردند.

پرینت

بهینه سازی سیستم گرمایش در سالن های مرغداری

نصب و کاربرد این وسایل تابع نکات ایمنی و حفاظتی خاص است. یک منبع حرارتی مناسب و مطمئن باید قادر به تولید گرمای یکنواخت و منطبق بر شرایط سالن باشد، به سادگی قابل راه اندازی باشد، نیاز به مراقبت نداشته باشد، هزینه های آن زیاد نباشد و برای کارگران و طیور خطرناک نباشد. از مادر های مصنوعی نفتی، گازی، برقی، لامپ های مادون قرمز، انواع بخاری ها، سیستم های مولد هوای گرم(هیتر) و دستگاه های حرارت مرکزی(شوفا‍ژ) که سوخت آنها ممکن است گازوئیل، نفت، گاز و برق باشد، جهت تامین حرارت سالن استفاده می شود.
بر حسب نوع و شرایط پرروش از مولدهای حرارتی برای گرم کردن سالن استفاده می شود. در پرورش بر روی بستر می توان از مادرهای مصنوعی و سایر روش های گرم کردن استفاده کرد. در حالی که در پرورش در داخل قفس بیشتر از روش های گرم کردن مرکزی استفاده می شود، لازم است شرایط و نحوه گرم کردن سالن طوری تنظیم شود که دمای سالن در طبقه های مختلف قفس یکسان باشد. معمولاً در سیستم های گرمایی برای تنظیم درجه حرارت از ترموستات استفاده می شود. ظرفیت گرمایی دستگاه های گرم کننده را با واحدهای Kcal و BTU تعیین می کنند.